Големиот ден на Драјсер, кинески во базенот, Ли во гимнастика

Токио (Асошиејтед Прес) -Калеб Дрексел го освои својот прв индивидуален златен медал, Кинеските жени завршија рекордна штафетна трка, а Суниса Ли од Соединетите држави го освои златниот медал за жени во гимнастика.
Откако во базенот се одржа најголемата дневна акција на 6 -тиот ден од Олимпијадата во Токио, Ли блескаше во вечерната гимнастика, а соиграчот Симон Баерс гледаше од трибините.
Ли стана петтата последователна Американка што победи на Олимпиското првенство за жени на сите терени. Во блескаво и конкурентно финале, таа ја победи Ребека Андраде (Ребека Андраде) од Бразил.
Вкупниот резултат на Ли од 57,433 поени е доволен за да го надмине Андраде. Бразилката го освои првиот гимнастички медал за спортистка од Латинска Америка, но го пропушти златниот медал кога двапати излезе од границите во својата конкуренција на терен.
Руската гимнастичарка Анџелина Мелникова го освои бронзениот медал два дена откако ја предводеше Република Кина до златниот медал во тимското финале.
Дрексел, наследникот на Мајкл Фелпс од САД, победи на 100 метри слободно со олимписки рекорд од 47,02 секунди-само една шестина пред бранителот на титулата во Австралија, Кајл Чалмерс. Ова му овозможи да го освои четвртиот златен медал во неговата кариера. Претходните три беа штафетни трки.
„Многу е различно. Мислам дека мислев дека ќе биде, едноставно не сакам да признаам “, рече тој. „Многу е потешко. Треба да се потпреш на себе, никој не може да те спаси “.
Најдраматичниот натпревар на денот беше тоа што Кина постави светски рекорд во штафета за жени 4х200 метри слободно, што ги изненади САД и Австралија.
Кети Ледеки го зазеде третото место како штафета за американскиот тим, речиси 2 секунди зад кинескиот тим и зад австралискиот тим.
Ледеки ја надмина Австралијката Леа Нил и ја намали разликата со кинескиот играч Ли Бингје, но на крајот не успеа да ја стигне.
Ли ја допре топката во светски рекорд од 7 минути и 40,33 секунди. Таа, исто така, постави олимписки рекорд за освојување на шампионатот на 200 метри пеперутки пред штафетната трка.
„Додека не завршив 200 удари со пеперутки, нашиот тренер ми рече:„ Ти си во штафетна трка “, не знаев дека го правам ова“, рече таа преку преведувач. „Јас дури и не знам да пливам 200 метри, иако имам квалитет и ниво на тренинг на 200 метри“.
Американците го освоија сребрениот медал со 7: 40.73, додека Австралија го освои бронзениот медал со 7: 41.29. Сите тројца освојувачи на медали го соборија светскиот рекорд од Австралијците од 7: 41,50, на Светското првенство во 2019 година.
Србинот број еден го совлада својот омилен јапонски играч Кеи Нишикори со 6-2 и 6-0 за да влезе во полуфиналето и да ја продолжи кандидатурата за Златен слем.
Штефи Граф во 1988 година беше единствената тенисерка која ги освоила сите четири Гренд слем настани и златни олимписки медали во иста календарска година.
Djоковиќ ги освои Австралија Опен, Отвореното првенство на Франција и Вимблдон оваа година, а му требаат олимпискиот шампион во Токио и трофејот на УС Опен за да го заврши Голден слемот.
Во женска конкуренција, Белинда Бенчиќ од Швајцарија, рангирана на 12 -то место, и Марка вондросова од Чешка во финалето на Отвореното првенство на Франција во 2019 година ќе се сретнат во мечот за златниот медал.
Бенчиќ ја совлада казахстанската играчка Елена Лебакина со 7-6 (2), 4-6, 6-3. Во третото коло, фон Друшова, која ја елиминираше Наоми Осака, победи со 6-3, 6-1. Четвртата носителка Украинка Елена Свитолина.
Австриецот Сеп Страка фати 4 птици во последните шест дупки и стрелаше 63, 8 под исто ниво, водејќи го тајландскиот џез Janeејн Ватананон во првиот круг машки голф. Шипка.
Томас Петерс од Белгија се најде на првото место во бронзениот медал во Рио де Janeанеиро пред пет години. Тој погоди 30 и 65 на грбот девет дупки.
Мексиканецот Карлос Ортиз (Карлос Ортиз), исто така, стигна до 65 поени на теренот во идеални услови за бодување, толку примитивни што играчите најпрво пристигнаа без трева, бидејќи е затворен два месеци.
Американскиот светски шампион во скок со стап, Сем Кендрикс (Сем Кендрикс) ќе ги пропушти Олимписките игри откако беше позитивен на КОВИД-19.
Таткото на Кендрикс објави на социјалните мрежи дека неговиот син нема симптоми, но му било кажано дека бил позитивен на тестирање додека бил во Токио и се откажал од натпреварот.
Олимпискиот комитет и Параолимпискиот комитет на САД ја потврдија веста и изјавија дека Кендрикс бил изолиран во хотел.
Кендрикс го освои бронзениот медал на Олимпијадата во 2016 година и го освои златниот медал на изминатите две Светски првенства. Тој го држи американскиот рекорд од 19 стапки 10,5 инчи (6,06 метри).
Набргу откако беше објавено дека Кендрикс бил позитивен на тест, друг скокач со стап, Аргентинецот Гермин Кјаравиigо, рече дека исто така бил надвор од игра бидејќи бил позитивен на тестот.
Иако Хачимура придонесе со 34 поени, јапонскиот тим го освои олимпискиот шампионат во машка кошарка за прв пат по 45 години, но сепак не успеа.
Лука Дончиќ постигна 25 поени, 7 скока и 7 асистенции во уште еден импресивен настап за 26 минути. Зоран Драгиќ постигна 24 поени, а Словенија постигна 116 на Олимпијадата во Токио. -81 Ја порази Јапонија и остана непоразена.
Американските одбојкари на песок Кели Клас и Сара Спонсил ја совладаа Кенија за само 25 минути, што е најбрзата женска игра откако Олимпијадата го усвои сегашниот формат.
Американскиот пар ги победи Брацкис Кадамби и Гауденсија Макоха со 21-8 и 21-6 за да го зголеми резултатот на 2-0 и речиси сигурно да избори место во нокаут од осминафиналето.
Оваа игра е најбрзата игра откако ФИВБ го усвои бодувањето на рели и системот најдобар од трите во 2002 година.
Победи забележаа и Американците Фил Далхаусер и Ник Лусена. Тие ги совладаа Аргентинецот Јулијан Азаад и Николас Капогросо со 21-19, 18-21, 15-6, зголемувајќи го резултатот на 2-1 во кружниот тек. Ова е добра работа за барем уште еден натпревар во Токио.

Време на објавување: јули-30-2021 година